bluza z kapturem

Bluza z kapturem – jako funkcjonalna odzież

Jeszcze do niedawna bluza z kapturem kojarzyła się wyłącznie z jednym określeniem: gangsterką. Osobnicy, którzy nosili je, byli traktowani jak źródło potencjalnego zagrożenia. Dziś odzież ta z pewnością już tak się nie kojarzy, choć – co trzeba przyznać – ma ona bardzo bogatą historię. Dlaczego odzież z kapturem jest w porządku? Choć jeszcze kilkanaście lat […]

Jeszcze do niedawna bluza z kapturem kojarzyła się wyłącznie z jednym określeniem: gangsterką. Osobnicy, którzy nosili je, byli traktowani jak źródło potencjalnego zagrożenia. Dziś odzież ta z pewnością już tak się nie kojarzy, choć – co trzeba przyznać – ma ona bardzo bogatą historię.

Dlaczego odzież z kapturem jest w porządku?

Choć jeszcze kilkanaście lat temu bluzy z charakterystycznym kapturem były uważane jako „siedlisko zła”, dziś coraz więcej osób dostrzega ich zalety, czyli:

– łatwe przyleganie do ciała,
– wysoki komfort termiczny,
– ochrona przed wiatrem i częściowo przed deszczem,
– szerokie zastosowanie, w tym jako odzież casualowa,
– funkcjonalność (duża liczba kieszeni).

Bluza z kapturem – historia

Nie wszyscy wiedzą, że tego typu odzież jest noszona już od wielu dziesięcioleci. Pierwszy raz wykorzystano ją w latach 30. XX wieku, jako… klasyczną odzież ochronną dla sportowców. Dopiero z biegiem kolejnych dziesięcioleci zaczęły ją przejmować różne grupy społeczne. W Polsce – na przełomie wieków – były one nawet odbierane jako odzież osób, które (mówiąc kolokwialnie) mają spore problemy z prawem. I właśnie stąd wzięła się ich czarna historia, po której dziś pozostały już tylko wspomnienia.

bluza z kapturem

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, ciepłe bluzy z kapturami są dziś odkrywane na nowo. I choć nie wszyscy je akceptują, to stają się one nieodzowną częścią tzw. mody miejskiej. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że trend ten pozostanie na dłużej, gdyż docenia się ich jakość i funkcjonalizm.